Március 20. és 30. között negyedik alkalommal rendezik meg A Víz Hetét országszerte, mely a Víz Koalíció kezdeményezésére jött létre. A civil összefogás célja, hogy felhívja a figyelmet a magyarországi vízellátás problémáira, a vízszegénységre és a vízkészletek megóvásának fontosságára. A kezdeményezés mögött a Civil Kollégium Alapítvány áll, amely szakmai támogatást nyújt és közösségszervezéssel foglalkozik.
Súlyos problémák Magyarország vízellátásában
A hazai ivóvízhálózat állapota kritikus – a szakértői becslések szerint a hálózat több mint 86%-a már 2017-ben kockázatos állapotban volt, és a helyzet azóta csak romlott. A csőhálózat átlagos megújulási ideje megdöbbentő: egy átlagos csőszakasz 324 évente újul meg Magyarországon, miközben egy vízvezetékcső élettartama mindössze 50-100 év. Különösen aggasztó, hogy az újabb műanyag csövek gyakran rövidebb élettartamúak, mint a régebbi, cement alapú eternit csövek, melyek sok helyen már jóval túl vannak a tervezett 100 éves élettartamukon.
A forráshiány miatt nemcsak a szükséges felújítások maradnak el, hanem szakemberhiány is kialakult az ágazatban. Az alacsony bérek miatt sokan elhagyják a szektort, ami odáig vezetett, hogy egyes területeken egyetlen karbantartó csapat jut egy egész térségre. Előfordul, hogy csőtörés esetén rangsorolni kell a beavatkozásokat, és a kisebb problémák orvoslása napokig, akár hetekig is várathat magára.
A csőtörések, vízhiányos időszakok és vízminőségi problémák országszerte egyre gyakoribbak. Példaként említhető Solymár esete, ahol 2022-ben ivóvízhiány lépett fel, vagy Érd, ahol karácsony előtt egy hétig nem volt ivóvíz. Szigetváron mintegy 5000 ember másfél évig lajtos kocsiból kapta az ivóvizet egy elrontott fejlesztés miatt. Pilisen nemrég “férges víz” problémája került a hírekbe, ami egy korrodálódott víztározó fedél miatt következett be.
Az Állami Számvevőszék jelentése szerint Magyarországon csökkent ugyan az elsődleges vízszennyezés (pl. arzén), de nőtt a másodlagos szennyeződés, amely a hálózaton keresztül jut be az ivóvízbe. A szakértők szerint a következő 15 évben közel 4000 milliárd forintra lenne szükség ahhoz, hogy a víziközmű hálózat fenntartható állapotba kerüljön – ez évi 250 milliárd forintos ráfordítást jelentene.
Vízszegénység Magyarországon
Külön problémát jelent a vízszegénység: Magyarországon mintegy 100 ezer háztartásban (kb. 250-300 ezer ember) nincs vezetékes ivóvíz. Ez elsősorban a szegregátumokban élőket érinti, ahol gyakran közkutakról kell hordani a vizet, néha több kilométeres távolságból. A Pad Alapítvány kutatása szerint egy többgyermekes családnak napi négy óráját veheti igénybe a vízhez jutás, és ez a feladat többnyire a nőkre hárul.
Meglepő módon a vízszegénység nem csak a legszegényebb településeket érinti – az agglomerációs területek egyes, túlépített részein is előfordulhat, hogy nincs vezetékes víz. A problémát súlyosbítja, hogy sok helyen csökkentik vagy teljesen elzárják a vizet, ha a lakosok nem tudják fizetni a számlákat. A roma lakosságot 8,5-ször nagyobb arányban érinti a vízszegénység, mint a nem roma honfitársakat.
A vízminőség az ásott vagy fúrt kutaknál gyakran ellenőrizetlen, és ezek vizsgálata, valamint a szükséges szűrők beszerzése és cseréje jelentős költséggel jár, amit a vízszegénységben élők nem tudnak megfizetni.
Nyitóesemény: A vízszegénység ezer arca
A Víz Hete nyitóeseményét 2025. március 21-én, pénteken 15:00 és 20:00 óra között rendezik meg Budapesten, az ADAPTÉR Oktatási Központban (XI. kerület, Bercsényi u. 10.). A rendezvény A vízszegénység ezer arca címet viseli, melyet Litkai Gergely Karinthy-gyűrűs humorista, környezetvédelmi aktivista nyit meg előadásával.
A szakmai program négy panelbeszélgetésből áll:
- A víziközmű-hálózat helyzete és a biztonságos ivóvízellátás jövője (15:30-16:30)
Meghívott vendégek: Bajló Imre (Víz Koalíció, Érd), Kurdi Viktor (Magyar Víziközmű Szövetség elnöke), Magyar-Ábel Ágnes (Víz Koalíció, Csobánka), Mészáros József (Csákút polgármestere) és Zlinszky Péter (Solymár polgármestere). A beszélgetést Homoki Andrea, a Civil Kollégium Alapítvány közösségszervezője moderálja. - Az elsődleges vízszegénység és a lakhatási szegénység kapcsolata (16:30-17:30)
Vendégek: Aratió Gusztávné (Roma Női Hádzat), Bari Jutka (Zöld Jogi Platform), Herczegi Róbert (Tápióbicske polgármestere) és Lukács György (Habitat For Humanity Magyarország). Moderátor: Sándor Kata (Civil Kollégium Alapítvány). - A szennyvízkezelés nehézségei, patak szennyezések (18:00-19:00)
Vendégek: Kondri Ádám (okleveles biomérnök, Vecsés), Rácz-Székely Éva (Üllő alpolgármestere), Réder Ferenc (biológus mérnök) és Szabó Tünde (Víz Koalíció, Üllő). A beszélgetést Zsolt Péter (Élhető Veresegyházon Egyesület) vezeti. - A táji vízmegtartás lehetőségei (19:00-20:00)
Vendégek: Balogh Péter (Vízválasztó), Dedák Dalma (WWF Magyarország), Juhász Erika (VízŐrzők) és Szendőfi Balázs természetfilmes. Moderátor: Magyar-Ábel Ágnes (Víz Koalíció).

A szakmai program mellett számos más esemény is várja a látogatókat:
- A Víz Koalíció új szakmai tanulmányának bemutatása
- A “Vízvédők” kezdeményezés elindítása, amely lehetőséget ad a lakosságnak, hogy egy online platformon jelezzék és dokumentálják a vízellátással kapcsolatos problémáikat
- Dokumentumfilm-vetítés, többek között “A vízszegénység ezer arca” című filmet és Szendőfi Balázs “Az eltékozolt vizeink” című alkotását
- Fotó- és csőkiállítás a vízszennyezéssel és csőtörésekkel kapcsolatos lakossági dokumentációkból
- A Víz Koalíció bakancslistájának interaktív közösségi értékelése
- Víz Koalíció önkéntes díjának átadása
A szakértők javaslatai
A Víz Koalíció és a szakértők több konkrét javaslatot is megfogalmaztak a problémák orvoslására:
- Országos rekonstrukciós program kidolgozása és végrehajtása
- Országos kockázatelemzés készítése, amely meghatározza a beavatkozás sorrendjét
- A víz áfájának csökkentése (jelenleg 27%, miközben például a Túró Rudi áfája 18%)
- Tilos legyen elzárni a közkutakat
- Legyen alapjog a napi 30 liter/fő vízmennyiséghez való hozzáférés
- Támogatás biztosítása a vízvezeték bevezetésére és szociális támogatás a vízfogyasztásra a rászoruló családok számára
V. Németh Zsolt víziközműért felelős államtitkár már bejelentett egy országos rekonstrukciós programot, de a szakértők szerint ennek forrásai egyelőre nem elegendőek. Tavaly 200 milliárd forintot fordítottak a szektorra, de ennek jelentős része nem a lakossági ivóvízhálózatra, hanem ipari parkok és akkumulátorgyárak vízellátásának fejlesztésére ment el.
Országos programsorozat – mindenki részt vehet
A Víz Hete március 20-tól 30-ig tart, és bárki csatlakozhat helyi esemény szervezésével. A programok között lehetnek kulturális események, beszélgetések, flashmobok, patakmenti séták vagy bármilyen más, vízzel kapcsolatos rendezvény.
A szervezők a Víz Koalíció Facebook-oldalán közzétett információk alapján regisztrálhatják saját eseményeiket. A koalíció segít a programok népszerűsítésében: az esemény képére rákerül a Víz Hete pecsétje, és a koalíció feltünteti a rendezvényt a közös programnaptárban.
Már most több helyszínen szerveznek programokat: Hajdúszováton március 29-én vízszegénység témában tartanak lakossági fórumot a Víz Koalíció részvételével, Kisteleken pedig március 22-én a Zöld Úton Egyesület egész napos családi napot szervez.
Az idei mottó – “Védd a vizet, formáld a jövőt!” – jól kifejezi a kezdeményezés lényegét: közös felelősségünk a vízkészleteink védelme és a vízellátási problémák megoldása.
A részvétel a nyitóeseményen regisztrációhoz kötött, melyet itt lehet megtenni.
Fotó: Unsplash
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!